Szukaj:
   szukaj
Logowanie:
  loguj
Zamów Newsletter:
  zamów
Katalog produktów i firm
Pokaż produkty firmy
Szukaj   
  szukaj także w opisach
Obsługa przetwórstwa mleka (17)
Bezpieczeństwo i higiena pracy
Budownictwo przemysłowe (1)
Doradztwo (1)
Handel (2)
Laboratoria
Maszyny i urządzenia (8)
Opakowania (5)
Oprogramowanie dla mleczarstwa (4)
Środki produkcji dla mleczarstwa
Transport - Spedycja - Logistyka (1)
Pozostałe (3)
Obsługa produkcji mleka (4)
Budownictwo inwentarskie (1)
Genetyka, inseminacja, rozród
Maszyny do produkcji i do transportu pasz
Mechanizacja udoju (1)
Mlekomaty
Obrót zwierzętami hodowlanymi (1)
Oprogramowanie dla produkcji mleka
Pasze i komponenty paszowe (2)
Środki higieny dla produkcji mleka
Środki do produkcji pasz (nasiona, nawozy, folie) (1)
Weterynaria, środki weterynaryjne i zootechniczne (1)
Wyposażenie obór i pastwisk
Firmy i spółdzielnie mleczarskie (15)
Przetwórstwo mleka i produktów mlecznych (15)

Region
 - dowolny -

 


Oferty
więcej
Obsługa przetwórców
Systemy dozujące Sprzedam
Systemy dozujące
Pompy wirnikowe Sprzedam
Pompy wirnikowe
Dobór, skompletowanie i dostarczenie urządzeń do kotłowni (kotły, palniki, pompy, sterowniki itp.) oraz wszelkiego rodzaju urządzeń instalacji ciepłowniczych i armatury. Sprzedam
Dobór, skompletowanie i dostarczenie urządzeń do kotłowni (kotły, palniki, pompy, sterowniki itp.) oraz wszelkiego rodzaju urządzeń instalacji ciepłowniczych i armatury.
Obsługa producentów
Baby Vital Sprzedam
Baby Vital
Słupki betonowe do ogrodzeń Sprzedam
Słupki betonowe do ogrodzeń
Środki do produkcji pasz Sprzedam
Środki do produkcji pasz
Skup i przetwórstwo
Serki termizowane Sprzedam
Serki termizowane
Serki twarogowe - Basta Sprzedam
Serki twarogowe - Basta
Kefir Sprzedam
Kefir
Produkty mleczne
wszystkie
Mleko płynne (pasteryzowane, UHT, inne) Mleko płynne (pasteryzowane, UHT, inne) (5)
Mleko zagęszczone i skondensowane Mleko zagęszczone i skondensowane (3)
Mleko w proszku Mleko w proszku (4)
Napoje mleczne (jogurty, kefiry, maślanki, mleka smakowe, inne) Napoje mleczne (jogurty, kefiry, maślanki, mleka smakowe, inne) (22)
Desery mleczne Desery mleczne (2)
Śmietany i śmietanki Śmietany i śmietanki (8)
Sery świeże (twarogi, śmietankowe, wiejskie, homogenizowane, inne) Sery świeże (twarogi, śmietankowe, wiejskie, homogenizowane, inne) (25)
Sery miękkie (Roquefort, Camembert, Brie, Mozzarella, inne) Sery miękkie (Roquefort, Camembert, Brie, Mozzarella, inne)
Sery półtwarde dojrzewające (Edamski, Gouda, inne) Sery półtwarde dojrzewające (Edamski, Gouda, inne) (1)
Sery twarde dojrzewające (Cheddar, Ementaler, Parmezan, inne) Sery twarde dojrzewające (Cheddar, Ementaler, Parmezan, inne)
Sery smażone, topione i smarowidła z serów topionych Sery smażone, topione i smarowidła z serów topionych (1)
Wyroby seropodobne Wyroby seropodobne
Masła Masła (6)
Miksy tłuszczowe Miksy tłuszczowe
Kazeina Kazeina (3)
Serwatka, serwatka suszona, sery serwatkowe Serwatka, serwatka suszona, sery serwatkowe (2)
Inne Inne
Schładzalnik do mleka - o czym powinniśmy wiedzieć przed jego kupnem.
źródło: Jarosław Wieczorek / www.packo.pl 2012-04-13, 22:05

Schładzalnik do mleka - o czym powinniśmy wiedzieć przed jego kupnem. Schładzalnik do mleka - o czym powinniśmy wiedzieć przed jego kupnem.
Niestety w większości przypadków takiego zakupu , jak i innych urządzeń, czynnikiem decydującym jest cena. I jest to pierwszy krok ku twierdzeniu „kto tanio kupuje, dwa razy kupuje”.

Pomijam aspekt braku wystarczającej wiedzy sprzedającego lub kupującego i konieczności omijania tematów niewygodnych dla sprzedającego,  a dotyczących np. eksploatacji maszyny.

Tak, tak, to koszty eksploatacji powinny  być dominujące w rozmowie ze sprzedawcą. Ale po kolei.

Spróbujmy zastanowić się nad tym ,jaki schładzalnik potrzebujemy.

Model otwarty czy zamknięty.
 
Otwarty- wymaga naszego osobistego, każdorazowo po opróżnieniu, mycia. Jest  zdecydowanie tańszy i łatwy do  ustawienia.

Przy zamkniętym problem rozwiązuje myjka -nasza obecność jest zbyteczna.

Wybieramy typ Klasyczny -gdzie czynnikiem chłodzącym jest gaz,
 
czy może :

Bank lodowy- gdzie mleko chłodzi nam woda lodowa ( jest to zwykła woda o temperaturze ok. 1°C)
 
Różnice - proszę bardzo. Bank lodowy jest około 15-18 % droższy od „klasyka” ale…. eksploatacja jest tańsza. Po ok. 1,5 do 2 lat różnica cenowa się wyrównuje. Dalej już tylko oszczędzamy. Chłodzimy ok. 40` szybciej na każdym udoju, mamy gwarancję nieprzymarzania mleka ( przymarznięte mleko to zniszczone kuleczki tłuszczowe, separacja tłuszczu, zepsute walory smakowe mleka, strata samego mleka, niska temperatura mycia, ryzyko  kryształków mleka w pompie), możemy budować zasoby wody lodowej na nocnej taryfie (jeśli ją posiadamy), w przypadku wyłączeń prądu-lód i woda lodowa na dnie zbiornika zabezpiecza nam chłodzenie mleka do ok. 8 godzin. No i najważniejsze- instalując wstępny schładzalnik i wykorzystując wodę lodową( tę z schładzalnika głównego)  do jego chłodzenia, jesteśmy w stanie schłodzić mleko praktycznie w czasie rzeczywistym! Oznacza to oszczędność ok. 2 godzin na każdym udoju !!

Kolejne pytanie to: czy schładzalnik dwu, cztero, czy sześcio-udojowy?

Odpowiedź jest ważna ze względu na moc agregatów potrzebnych do schłodzenia- połowy, jednej czwartej lub jednej szóstej zbiornika. Dalej - czy odbiór przez mleczarnię jest codziennie, co drugi czy co trzeci dzień. Ile razy doimy w ciągu dnia- 2 czy 3 razy.

A jaką pojemność wybrać. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna i musi być przemyślana. Z reguły kupujemy schładzalnik na wiele lat- 5,6,7. Musimy wiedzieć o ile zwiększymy i czy, zwiększymy stado w tym okresie. Uwaga- nie może to być odpowiedź pod wpływem emocji np. związanej z ceną mleka. Pamiętajmy ,że kryzys nie jest wieczny, tak jak okres prosperity.

Wzór, który proponuję, zdaje egzamin w wielu krajach świata od kilkunastu lat. Chętnie podzielę się nim z Państwem. Zatem : mnożymy wielkość stada x produkcja dzienna x częstotliwość odbioru mleka przez mleczarnie i wynik  mnożymy x 25 % ( to nasz bezpiecznik na wypadek zwiększonej produkcji z różnych powodów-sezonowy wzrost wydajności,  wycielenia, awaria autocysterny  itp.)

Jeżeli planujemy zwiększenie stada w najbliższych 5-7 latach to musimy to koniecznie uwzględnić w rachunku.

Kiedy już wiemy jaka pojemność nas interesuje, typ i model możemy zaprosić przedstawiciela danej firmy i porozmawiać o szczegółach transakcji.

O co pytamy:

Koszta eksploatacji czyli parametry agregatu/ów .Za tym idzie  czas chłodzenia, pobór prądu,

Koniecznie należy zapytać o czas gwarancji udzielanej na schładzalnik. Rozpiętość jest duża -od roku do 5 lat. Uważam, że jest to argument nie do przecenienia.

Jeśli schładzalnik poddany był badaniom, posiada certyfikaty, koniecznie zapytajmy o nie i poprośmy o ich kopie. Informacje o nich powinniśmy też znaleźć na tabliczce znamionowej.

Wymiary schładzalnika, maksymalna pojemność, waga to następna grupa pytań, które powinniśmy zadać.

Czy agregat/y są instalowane przy zbiorniku czy można je instalować oddzielnie np. na zewnątrz budynku- zalecane ze względu na lepszą cyrkulację powietrza.
 
Jeśli jesteśmy przy agregatach to, na wszelki wypadek, zapytajmy jeszcze o rodzaj gazu, który będzie stosowany. Ze względu na aktualne  przepisy R 404A to gaz, który można bezpiecznie używać. Przy okazji tej przypominam rolnikom, którzy decydują się na zakup schładzalników z drugiego ,trzeciego albo nawet czwartego obiegu, że gazy oferowane przy tej okazji muszą  również spełniać aktualne normy. Gaz R22 nie powinien być już stosowany. Nie jest już produkowany i podlega specjalnym procesom utylizacji.

Teraz parę słów o opcjach wyposażenia. Można to nawet  porównać do kupna samochodu. Ten sam model auta ,ten sam silnik , a rozpiętość ceny może sięgać nawet 30 % wartości wersji podstawowej .Pytanie, co dostaniemy w zamian?

Wymienię po kolei: wskaźnik elektroniczny ilości mleka w danej chwili, niezależny nadzór wszystkich parametrów pracy schładzalnika z bezprzewodowym przesyłem na komputer, powiadamianie do kilku numerów gsm o pojawiających się problemach, ekologiczne mycie, które skraca czas 50%, dodatkowe kubki do dezynfekcji, automatyczne dozowania, zawory, zegar taryfy nocnej, powiadamianie o pustych dozownikach, zabezpieczenia anty-zamarzające, zawory spustowe o różnych wielkościach itd.

Warto rozważyć te możliwości w kontekście udogodnień, oszczędności, ekologii  i ceny.

No i na koniec zapytajmy sprzedającego o warunki serwisu. Kto zabezpieczy nam serwis i w jakim czasie ?

Myślę, że przestrzegając powyższych zasad będziemy spali długo i spokojnie. Czego sobie i Państwu życzę.

Jarosław Wieczorek
www.packo.pl
mail: michal1959@wp.eu
tel. 662 659 916

« poprzedni lista artykułów działu następny »

Polecamy
Producent cystern i aparatury kontrolno-pomiarowej do mleka
Firma ROMEX swoją działalnością obejmuje całokształt zagadnień związanych z odbiorem mleka od dostawców, począwszy od serwisu urządzeń i produkcji gotowych instalacji, sprzedaż podzespołów i materiałó...

Oferta PLAST-BOX dla mleczarstwa
Bazę asortymentu stanowią WIADRA: okrągłe, owalne, prostokątne o pojemności od 0,55l do 33,0l, z plombą, rączką. Opakowania wykonywane w dowolnej kolorystyce, według życzenia klienta. Zdobienie opakow...

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla mleczarstwa
Oferujemy kompleksowe rozwiązania informatyczne obejmujące wszystkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie: Skup, Produkcja, Magazyn Techniczny, Magazyn Wyrobów Gotowych, Opakowania, Sprzedaż, Współp...

RAT-GAR Zakład Remontu Kotłów Viessmann Salon Firmowy Grzegorz Ratajczak
W branży ciepłowniczej działamy od 1989 roku. Zakres prac, jakie wykonujemy obejmuje zarówno inwestycje indywidualne – ogrzewanie domów, mieszkań, jak i przemysłowe – kotłownie parowe ,wod...

Opakowania dla Ciebie
Eurobox Polska Sp. z o.o. jest wiodącym w Polsce producentem wysokiej jakości tektury falistej i opakowań. Firma wchodzi w skład dywizji Dunapack Packaging, największego branżowego producenta papieru,...
Mleczarstwo Foto
Mleczarstwo Foto Mleczarstwo Foto Mleczarstwo Foto
Zanikające skanseny w produkcji mleka
FAO
Cytaty
Czyje krowy, tegoż i mleko (powiedzenie)
Czy wiesz, że...
Pierwszą „dojarkę” wymyślono w Egipcie w 380 r. p.n.e. – kawałki łodyg pszenicy umieszczano w krowich strykach
Firmy
więcej
Obsługa przetwórców
ASP Kancelaria Patentowa
FlexLink Systems Polska Sp. z o.o.
Virgo Sp z o.o.
STM Sp. z o. o.
Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych PLAST-BOX S.A.
TREPKO S.A.
Klinika Uzdrowiskowa

Obsługa producentów
Emiwo-Żywienie Zwierząt
Packo Inox nv
C. Olsen Trading Sp. z o.o.
Thye-Lokenberg Polska Sp. z o.o.

Skup i przetwórstwo
OSM Czarnków
Foodcom SA
Średzka Spółdzielnia Mleczarska JANA

Wydawnictwa branżowe

Polski Sektor Mleczarski
Przegląd mleczarski
AGROBYDŁO

Strona główna   |   Mapa serwisu   |   Regulamin   |   Informacja o cookies   |   Reklama   |   Kontakt   |   Dodaj firmę Dodaj firmę   |   Katalog firm   |   Aktualności   |   Mięso
Copyright © 2001-2019 Horyzont. All rights reserved created by netMonster.pl