Bezpieczny transport i magazynowanie żywności Artykuły firmy Kontakt do firmy

19.07.2023

Georg Utz to doświadczone przedsiębiorstwo oferujące szeroką gamę rozwiązań dla producentów żywności, do wielu zastosowań i etapów przetwarzania. Specjalistyczne produkty Utz, bezpośredniego producenta pojemników i palet z tworzywa sztucznego przeznaczone są do wykorzystywania zarówno podczas zbiorów owoców i warzyw, jak również do ich składowania i przechowywania, a także bezpiecznego transportu, aż po prezentację produktów. 

Firmy z branży spożywczej znajdą w naszej ofercie m.in., specjalne pojemniki na ryby i mięso, pojemniki do produkcji i dojrzewania serów, pojemniki termoizolacyjne, pojemniki obrotowe do układania w stosie jak również palety i  wielkogabarytowe skrzyniopalety.

Rozwiązania Utz są optymalnie dostosowane do  spełnienia istotnych wymagań w produkcji i dystrybucji żywności. Stosując we wszystkich naszych rozwiązaniach wyłącznie materiały w 100% dopuszczone do kontaktu z żywnością, Utz gwarantuje najwyższą jakość i świeżość produktów. Trwałość i szwajcarska jakość pojemników oraz palet plastikowych pozwala na ich wielokrotne stosowanie w procesie Klienta i większą automatyzację procesów, co w długim okresie gwarantuje korzyści dla środowiska, a po zakończeniu cyklu ich życia możliwy jest 100% recykling produktów, tworząc istotny wkład dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Tylko producenci pojemników posiadających licencję GS1, tacy jak Utz, są upoważnieni do produkcji E Performance, pojemników do transportu mięsa, zgodnie z określoną procedurą. 

W ofercie grupy Utz znajdują się także pojemniki trapezowe o wymiarach 600x400x355 mm, przeznaczony do kompletacji internetowych zamówień spożywczych w magazynie oraz dystrybucji towaru do domu klienta. Jest to rodzaj pojemnika obrotowego, który oszczędza powierzchnię magazynową. Pełny można ustawiać w stos i przewozić jeden na drugim, po wypakowaniu zawartości natomiast, wystarczy opakowanie obrócić o 180o  i umieścić pojemniki jeden w drugim, a ograniczymy w ten sposób powierzchnię załadunkową nawet o 85 %. Specjalizacja pojemników dla tej branży objawia się m.in.tym, że na górnej krawędzi pojemniki posiadają specjalne uchwyty, które służą do zamocowania reklamówek, oddzielających od siebie różny asortyment. Rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo przewożonej żywności – ochronę przed zgnieceniem, wylaniem czy uszkodzeniem artykułów spożywczych.

Aby umożliwić zarządzanie systemem dystrybucji i pełną kontrolę obiegu pojemników można je dodatkowo wyposażyć w etykiety z kodami kreskowymi. W ofercie firmy znajdują się również wózki transportowe, kompatybilne z tego typu pojemnikami.   

Czasami jednak obowiązujące w firmach niestandardowe wymagania, wewnętrzne procesy czy wręcz wymiar produktu z asortymentu determinują potrzebę wyprodukowania zupełnie nowego opakowania o niespotykanych u żadnego dostawcy wymiarach. Mimo dodatkowych kosztów, które bardzo często trzeba w takim przypadku ponieść, np. w związku z tworzeniem zupełnie nowej formy, warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie. Doświadczenie pokazuje, że „szyty na miarę” system pojemników, od pomysłu do produktu, 
w dłuższej perspektywie przynosi oszczędności w transporcie i magazynowaniu.

Silna konkurencja na rynku mleczarskim i wzrastające oczekiwania klientów sprzyjają opracowaniu nowych technologii i urządzeń, które obniżają koszty produkcji i zwiększają efektywność przedsiębiorstwa. Takim rozwiązaniem jest automatyzacja procesów dojrzewania sera przy użyciu palet i pojemników grupy Utz. Nowoczesne systemy robotów zapewniają dokładność i pełną kontrolę całego procesu produkcji. Podczas automatyzacji wykorzystuje się plastikowe, higieniczne pojemniki, które poprzez liczne otwory w ściankach i dnie zapewniają prawidłową wentylację w  okresie dojrzewania produktów. Otwory opracowane są w taki sposób, że nie pozostawiają śladów na serze. Pojemniki można ustawiać piętrowo do wysokości 5 metrów, dzięki czemu przestrzeń wykorzystywana jest efektywniej, niż w przypadku wcześniej stosowanych metalowych 
i drewnianych stelaży.  

Ważnym walorem rozwiązania wykorzystującego pojemniki jest możliwość automatycznego odwracania skrzynek z dojrzewającym serem w komplecie z paletami higienicznymi. 
W razie potrzeby pojemniki są ustawiane na palecie piętrowo i przykrywane drugą paletą, a następnie z pomocą wózka widłowego cała jednostka transportowa z dojrzewającym serem jest obracana o 180°. Dzięki temu nie ma konieczności ręcznego obracania każdego sera z osobna. 

W ofercie firmy Georg Utz są dostępne 3 rodzaje pojemników dla sera:

  1. Pojemnik uniwersalny do przechowywania i dojrzewania sera (798х598х177 mm) dla 4 krążków sera lub 2 eurobloków. 
  2. Pojemnik do przechowywania i dojrzewania sera euroblok (596х390х135 mm) o pojemności 1 eurobloku 500х300х110 mm.
  3. Pojemnik do przechowywania i dojrzewania sera salami (800х598х145 mm) dla 5 sztuk sera o kształcie cylindrycznym o średnicy 80 mm.

Zobacz także film o specjalistycznych rozwiązaniach Utz dla branży serowej: 
https://www.youtube.com/watch?v=_m3RwPHLD48

Czytaj więcej nt. specjalistycznych pojemników Utz dla branży spożywczej:
Utz - Znormalizowane pojemniki GS1 dla przemysłu spożywczego | Utz Holding AG (utzgroup.com)

Źródo i fot.: UTZ Polska