DANONE zmniejsza emisję o 42,8% i wzmacnia działania na rzecz klimatu
Grupa spółek DANONE w Polsce systematycznie zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Zgodnie z danymi za rok 2024, w stosunku do roku bazowego 2020 wynik ten jest mniejszy o 42,8 proc., zaś do roku 2023 o 7,3 proc. Nie byłoby to możliwe bez współpracy z dostawcami, zaangażowania w budowanie partnerstw branżowych oraz publicznych i prywatnych, jak również ciągłego doskonalenia procesów produkcji. Na to składa się spójna strategia i plan działania, czyli DANONE Climate Transition Plan, a także kolejne ambitne cele, a wśród nich to, aby do 2030 r. 100 proc. opakowań produktów nadawało się do recyklingu. Obchodzony 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi to idealna okazja, by przypomnieć, jakie działania podejmowane przez organizacje mogą jednocześnie przyczyniać się do troski o środowisko naturalne.
„Nasza Moc, Nasza Planeta” – hasło tegorocznego Światowego Dnia Ziemi, święta obchodzonego już od 55 lat, dobrze obrazuje, że każda decyzja – podejmowana zarówno przez konsumentów, jak i przedsiębiorstwa – ma realny wpływ na stan naszej planety teraz i w przyszłości. Jak wynika jednak z raportu „Ziemianie Atakują”, opublikowanego pod koniec 2024 roku, społeczeństwo daje biznesowi szczególny mandat do działania w kwestii zmiany klimatu – 36 proc. respondentów wskazało, że inicjatywy w tym zakresie powinien podejmować biznes i korporacje, a 50 proc. postawiło na koncerny energetyczne, elektrownie i elektrociepłownie . DANONE odpowiada na tę potrzebę, konsekwentnie realizując podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego. W praktyce oznacza to, że firma, rozwijając swój biznes, wywiera pozytywny wpływ na zdrowie ludzi i planetę. – Hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Ziemi jest nam szczególnie bliskie, bowiem świetnie koresponduje z naszą strategią biznesową, której elementem jest zrównoważony rozwój, wartościami, a także wizją One Planet. One Health, która łączy wszystkie spółki DANONE. Działania, które promujemy, takie jak użytkowanie energii z odnawialnych źródeł, kultywujemy od lat, bowiem energia elektryczna wykorzystywana przez nasze zakłady produkcyjne już od 2021 r. pochodzi w 100 proc. z OZE. Operujemy na bazie umów PPA oraz certyfikatów gwarancji pochodzenia. Bazując na własnym doświadczeniu możemy powiedzieć, że podchodzenie do zrównoważonego rozwoju w perspektywie długofalowej daje nie tylko korzyści w postaci zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, ale także benefity biznesowe, m.in. w postaci oszczędności oraz gwarancji stabilności cen, bez względu na okoliczności zewnętrzne – mówi Paulina Kaczmarek, Szefowa Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju w grupie spółek DANONE w Polsce
Siła partnerstwa i dialogu
Na zmniejszenie emisyjności gazów cieplarnianych, jeśli chodzi o prowadzoną przez DANONE działalność, wpływ ma nie tylko wykorzystywanie OZE. Firma od lat, ramię w ramię ze swoimi dostawcami mleka, podejmuje działania mające na celu zwiększanie liczby kooperujących gospodarstw, w których wdrażane są praktyki rolnictwa regeneratywnego. Jak wynika z zakończonego pod koniec 2023 r. audytu, 79% współpracujących z Danone rolników stosuje praktyki regeneratywne, a 30% wdrożyło je na poziomie zaawansowanym. Jednocześnie audyt pokazał, że 90% mleka, jakie firma kupuje od rolników na potrzeby wytwarzania produktów mlecznych w Polsce, pochodzi z gospodarstw, w których obecne są te praktyki.
Aby regularnie zwiększać tę liczbę, w październiku 2024 r. powołano do życia program DAN-Agri, w ramach którego zostaną zrealizowane działania o wartości 10 mln zł. Wśród nich jest dofinansowanie i wsparcie merytoryczne dostawców mleka w budowie biogazowni rolniczych, dalsza aktywność w kwestii rolnictwa regeneratywnego, a także aktywne zaangażowanie w transformację polskiego rolnictwa, m.in. w ramach obradującego już Społecznego Paktu dla Rolnictwa, którego spółka Danone jest partnerem. Inicjatywa ma na celu stworzenie przestrzeni do rozmowy m.in. pomiędzy biznesem, organizacjami branżowymi a administracją państwową. – Jako jeden z liderów rynku czujemy szczególną odpowiedzialność za stan i przyszłość polskiego rolnictwa, a także środowiska, czego wyrazem jest zaangażowanie w budowanie platform do dialogu na ten temat. Prowadzimy działania w całym łańcuchu wartości, bo wiemy, że tylko w taki sposób możemy skutecznie troszczyć się o stan środowiska. Wspieranie gospodarstw mlecznych, z którymi współpracujemy w zakresie wdrażania praktyk rolnictwa regeneratywnego jest dla nas niezwykle ważne z uwagi na ich istotność w procesie redukcji emisji metanu. Już w 2023 roku ogłosiliśmy zobowiązanie do ograniczenia emisji tego gazu cieplarnianego, wynikającej z procesu pozyskiwania świeżego mleka o 30% . Dlaczego? Przez pierwsze 20 lat po dotarciu do atmosfery metan jako gaz cieplarniany ma ponad 80 razy większą moc grzewczą niż dwutlenek węgla. Według IPCC przyniesie to natychmiastowe korzyści dla klimatu – wyjaśnia Paulina Kaczmarek.
W trosce o zdrowie ludzi i stan środowiska
Upowszechnianie praktyk regeneratywnych wpływa także na poprawę jakości gleby. Zdrową glebę charakteryzuje natomiast wysoka różnorodność mikroorganizmów, co implikuje m.in. przyswajanie składników pokarmowych przez rośliny. Kolejną korzyścią jest zatrzymywanie w niej dwutlenku węgla, a także wody, przez co staje się bardziej odporna na zmiany klimatu i suszę.
Zdrowa gleba to z kolei lepszej jakości żywność, a biorąc pod uwagę, że stanowi ona podstawę 95% żywności, po którą sięgamy każdego dnia, ma to istotne znaczenie w kwestii kondycji zdrowotnej społeczeństwa. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że stan planety i kondycja zdrowotna społeczeństwa stanowią sieć naczyń połączonych. Dlatego, jako grupa spółek DANONE, zainicjowaliśmy działalność Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy Żywność dla Przyszłości. Wraz z tworzącymi je ekspertami, koncentrujemy się na tym, by docierać zarówno do społeczeństwa, jak i interesariuszy z przekazem, iż bezpieczeństwo żywnościowe to nie tylko dostęp do żywności w sensie ekonomicznym, ważna jest także jej odpowiednia jakość w zgodzie z wysokimi standardami środowiskowymi – tłumaczy Paulina Kaczmarek.
Na zdjęciu: Paulina Kaczmarek, Szefowa Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju w grupie spółek DANONE w Polsce
Źródło i fot.: materiały prasowe Danone