Dobroczynny potencjał R290 w skali globalnej Artykuły firmy Kontakt do firmy

03.01.2023

Pisaliśmy już wiele razy o zaletach R290. Produkujemy urządzenia z tym czynnikiem i naturalnie jesteśmy jego promotorem ale trendy jakie widać na świecie powodują, że promocja propanu prawie nie będzie konieczna. Mamy cały pakiet dobrych doświadczeń uzyskanych na przestrzeni lat produkcji, sprzedaży i serwisowania chillerów propanowych. Zalety związane ze znikomym GWP tego gazu są wszystkim zainteresowanym już dobrze znane natomiast dochodzą kolejne korzyści etapu eksploatacyjnego. Nasze statystyki pokazują na przykład zdecydowanie małą podatność układów propanowych w naszych chillerach na rozszczelnienia. Warto podkreślić, że dane dotyczą urządzeń o szerokim zakresie załadunku R290 na jeden układ sprężarkowych od kilku do kilkudziesięciu kilogramów oraz, że stosujemy w nich zarówno sprężarki tłokowe jak i śrubowe dla największych modeli. Do tej pory w fabryce w Chotomowie powstało ok. 200 chillerów propanowych i odnotowaliśmy zaledwie jeden przypadek nieszczelności układu propanowego. Niższe ciśnienia pracy w porównaniu np. do czynnika R410A w połączniu z dopracowanymi przez lata konstrukcjami dały pozytywny efekt. To są zalety R290 w odniesieniu do chillerów, nazwijmy w skali lokalnej.

A teraz kilka słów o dobroczynnym potencjale tego czynnika w skali globalnej Światowe ocieplenie klimatu jest faktem podobnie jak faktem jest brak jak do tej pory globalnej reakcji na to zjawisko. Wiele wskazuje na to, że jeśli świat nie zjednoczy się w pełnym zrozumieniu grożącej nam katastrofy to żadne ograniczone działania proklimatyczne np. w skali europejskiej zdadzą się na nic. Sytuacja na dzień dzisiejszy jest fatalna bo świat na skutek wojny w Ukrainie coraz bardziej polaryzuje się co oddala szansę powstania globalnych inicjatyw mających na celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Jedną z konsekwencji rosnących temperatur, jaką ostatnio poruszono w fachowych mediach to wzmagające się zapotrzebowanie rynków na klimatyzatory co jak łatwo się domyślić jest kolejnym czynnikiem napędzającym ocieplenie. Według amerykańskiego miesięcznika naukowego Scientific American oprócz najoczywistszych negatywnych skutków wywołanych podwyższoną temperaturą jak susze, gwałtowne niszczycielskie zjawiska pogodowe i straty w rolnictwie należy uwzględnić wpływ bezpośredni wysokich temperatur na organizm człowieka. Życie w dyskomforcie temperaturowym ma negatywny wymiar zdrowotny, przyczynia się do większej śmiertelności a także wpływa na efektywność pracy człowieka. Dyskomfort temperaturowy daje się przeliczyć na utracone efektywne roboczogodziny co ma istotny wpływ na ekonomię. W artykule miesięcznika podaje się liczbę czterech miliardów klimatyzatorów jakie wprowadzi się na rynek światowy do 2050 roku ! Łatwo wyobrazić sobie ile energii elektrycznej trzeba wytworzyć aby zasilić taką masę urządzeń i ile dwutlenku węgla trafi do atmosfery z elektrowni wytwarzających dla nich prąd oraz wskutek emisji bezpośredniej czyli wycieków czynnika chłodniczego.

Ponieważ wzrost liczby klimatyzatorów to pewność widać dziś trendy zmierzające do spłaszczenia skutków klimatycznych tego wzrostu mianowicie producenci silnie promują propan jako czynnik w klimatyzatorach. Nieco lepsza efektywność chłodnicza osiągana na tym czynniku oraz praktycznie pomijalna wielkościowo bezpośrednia emisja dwutlenku (GWP propanu to zaledwie 3) w skali globalnej rzeczywiście pozwoli znacząco zmniejszyć wzrosty emisji. Według menedżera George Haydoca z Pioneer International, australijskiego producenta urządzeń klimatyzacyjnych na tamtejszym rynku za 5 lat większość klimatyzatorów to będą wersje z R290. Kierunek wydaje się dobry ale wracamy to pytania o globalną spójność działań czyli co zrobi największy producent klimatyzatorów na świecie czyli Chiny.

Źródło i fot.:COOL