FlexLink świętuje cztery dekady sukcesów na polu rozwiązań w zakresie przepływu materiałów Artykuły firmy Kontakt do firmy

11.01.2021

W 2020 roku firma FlexLink, pionier i lider na rynku rozwiązań w zakresie przepływu materiałów, świętuje 40. rocznicę powstania. FlexLink, część grupy Coesia, jest globalnym, wiarygodnym partnerem dla wiodących producentów na rynkach szybkozbywalnych dóbr konsumpcyjnych (FMCG), żywności, motoryzacyjnych, baterii i akumulatorów, produktów farmaceutycznych, produktów papierniczych i higienicznych oraz wyrobów tytoniowych. W ciągu dziesięcioleci firma otworzyła centra dystrybucji i zakłady produkcyjne w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Dodatkowo globalne jednostki operacyjne pozwoliły na dalszy rozwój, także w gospodarkach wschodzących. Obecnie firma FlexLink jest obecna w ponad 60 krajach i działa bezpośrednio w 26 z nich.

Czterdzieści lat temu firma FlexLink przekształciła produkcję przemysłową, wykorzystując pionierskie przenośniki modułowe, które umożliwiają producentom tworzenie elastycznych linii produkcyjnych. Koncepcja ta została opracowana w latach 80. XX w., a następnie była rozbudowywana i sprzedawana na całym świecie. Szybki wzrost wynikał z ekspansji geograficznej, możliwej dzięki pomocy spółki macierzystej — SKF.

Platforma przenośnika została stworzona z wykorzystaniem koncepcji modułowej, która znalazła również odzwierciedlenie w nazewnictwie produktów. Pierwsza gama przenośników, przeznaczona do lekkich towarów, takich jak łożyska, pakowana żywność lub soczewki do okularów, nosiła nazwę XL. Urządzenia z tej serii zostały wprowadzone na rynek w 1980 r. i od początku stały się jedną z najlepiej sprzedających się platform firmy. Kolejne gamy proponowane przez FlexLink to XS do małych towarów, takich jak strzykawki, fiolki i łożyska elektryczne, XM do produktów średniej wielkości, takich jak butelki z tworzyw sztucznych, kremy i słoiki, oraz XH do towarów ciężkich, takich jak części silnikowe, wały czy skrzynie.

Dzięki sukcesowi systemów przenośników firma kontynuowała badania i rozwój, skupiając się na potrzebach klientów, co doprowadziło do rozszerzenia oferty o kolejne produkty. Pierwsze systemy paletowe i rozwiązania klinowe były w swoim czasie przełomowymi innowacjami. Silny wzrost utrzymywał się przez lata 90., gdy firma FlexLink zainwestowała w platformę przeznaczoną dla rynku motoryzacyjnego. Przystosowana do dużych obciążeń platforma XK okazała się idealnym połączeniem wytrzymałości i elastyczności, co sprawiło, że mogła bez problemu spełnić rosnące wymagania tego rynku.

W następstwie rozwoju przenośników aluminiowych na początku XXI wieku innowacje w zakresie produktów skupiały się wokół modułowych przenośników ze stali nierdzewnej oraz rozwiązań branżowych, takich jak Dynamic Flow Concept™ (koncepcja dynamicznego przepływu), które zapewniały optymalne równoważenie linii, a tym samym większą wydajność produkcji.

Wprowadzenie na rynek przenośnika X85 na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI w. przywróciło zainteresowanie przenośnikami z belkami aluminiowymi. W tamtym okresie udostępniono również platformę X65. Firma FlexLink zaprezentowała także FlexLink Design Tool — innowacyjne narzędzie pozwalające klientom projektować linie i symulować przepływ produkcji.

W 2012 r. firma FlexLink dołączyła do grupy Coesia. Od tego czasu nacisk na innowacje i komfort obsługi zwiększono jeszcze bardziej. Ścisła współpraca z wiodącą globalną firmą zajmującą się towarami konsumpcyjnymi doprowadziła do opracowania pierwszego współpracującego robota paletyzującego (RC10).

Kilka lat później wprowadzono na rynek elastyczny paletyzator przemysłowy (RI20), który pozwolił na poszerzenie oferty o produkty związane z procesami końca linii. Oprócz oferty zaawansowanych robotów, w 2020 r. FlexLink poszerzył asortyment przenośników ze stali nierdzewnej o model o szerokości 70 mm (X70X), który idealnie nadaje się do obsługi mniejszych, bardziej delikatnych produktów, takich jak nabiał. Wprowadzono również ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa operatora i produktów dzięki nowej generacji łańcuchów płaskich.

Wymagania konsumentów zmieniają się bardzo szybko. Producenci muszą stawić czoła nowym wyzwaniom, takim jak nieprzewidywalne prognozy, szybkie zmiany zachowań i skrajna wrażliwość na całkowity koszt produktu.  FlexLink zawsze stara się pomagać właścicielom marek w zwiększaniu wydajności, obniżaniu kosztów i usprawnianiu produkcji.  Nieustannie rozwijamy się wraz z klientami — mówi Paolo Pusceddu, dyrektor ds. sprzedaży. Przez 40 lat pracy w branży przepływu materiałów zdobyliśmy bardzo bogate doświadczenie. Będziemy nadal opracowywać produkty i rozwiązania, które pomogą naszym klientom pokonać trudności związane z procesem produkcyjnym.

Ważne kamienie milowe:
Lata 80. XX w.

 • Wprowadzenie platform przenośnika XS, XL, XM, XH
 • Opracowanie pierwszego systemu paletowego i klinowego przenośnika wznoszącego
 • Wprowadzenie przystosowanej do dużych obciążeń platformy XK, opracowanej z myślą o przemyśle motoryzacyjnym
 • Otwarcie centrów dystrybucji w Europie, Azji i na kontynencie amerykańskim

Lata 90. XX w.

 • Wprowadzenie na rynek pierwszej szerokiej platformy przenośnika XB
 • Opracowanie Dynamic Flow Concept™ (koncepcji dynamicznego przepływu)
 • Dalsza ekspansja geograficzna, uruchomienie kolejnych oddziałów sprzedażowych i zakładów produkcyjnych

Pierwsza dekada XXI w.

 • Premiera przenośnika X85
 • Premiera platformy X45
 • Przejęcia czołowych firm z branży automatyki w przemyśle elektronicznym

Druga dekada XXI w.

 • Dołączenie w 2012 r. do grupy Coesia
 • Strategiczne przejęcia w branży automatyki przemysłowej, np. działu zajmującego się przenośnikami od firmy Shuco
 • Wprowadzenie gamy modułowych przenośników taśmowych i higienicznych przenośników ze stali nierdzewnej X65
 • Udostępnienie narzędzia FlexLink Design Tool (FLDT)
 • Wprowadzenie paletyzatora współpracującego — RC10

2020

 • Wprowadzenie paletyzatora przemysłowego — RI20
 • Poszerzenie oferty produktów ze stali nierdzewnej o model X70X
 • Obchody 40-lecia


Źródło i fot.: FlexLink