Jak odzyskać ciepło wytworzone w procesie produkcji chłodu w instalacjach NH3? Artykuły firmy Kontakt do firmy

21.06.2022

Wiemy jak skutecznie odzyskać ciepło, które możemy wykorzystać do: odtajania chłodnic, ogrzewania pomieszczeń oraz procesów produkcyjnych.

Poznaj nasze kompleksowe rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić ciepło oraz energię. Pomożemy w ramach kontraktu w załatwieniu wszystkich formalności - złożenie wniosku, przeprowadzenie audytu przed i po zamontowanie instalacji odzysku ciepła.

Przygotujemy dla Ciebie indywidualny rozwiązanie.

Ciepło wytworzone w procesie produkcji chłodu w instalacjach NH3 można odzyskać poprzez montaż wymiennika płytowego połączonego szeregowo na rurociągu tłocznym pomiędzy agregatami sprężarko-wymi, a skraplaczami. W tym celu najczęściej stosuje się wymienniki płytowe amoniak-glikol.

Gorące pary amoniaku po drodze z agregatu do skraplacza kierowane są na wymiennik płytowy gdzie nadmiar ciepła transferuje się do glikolu, który posiada własny obieg oraz zbiornik. Ciepło to wówczas można wykorzystać do odtajania chłodnic, ogrzewania pomieszczeń oraz procesów produkcyjnych. W przeciwnym razie zostało by oddane do atmosfery w postaci pary wodnej w skraplaczu. W zależności od odbioru ciepła oraz mocy instalacji chłodniczej ciepły glikol może osiągać temperatury rzędu 40-60°C.

Ciepły glikol to także idealne rozwiązanie do odtajania chłodnic. Można dzięki niemu zastąpić elektryczne grzałki, ograniczając w ten sposób zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie koszty eksploatacji. Stosując zawory automatyczne odtajanie przebiega w zaplanowanych godzinach, a czas odszraniania chłodnicy jest krótszy w porównaniu do grzałek elektrycznych.

Dodatkowo ciepłem odzyskanym w wymienniku można ogrzewać wszelkiego rodzaju pomieszczenia na terenie zakładów przemysłowych poprzez centrale wentylacyjne dzięki zastosowaniu nagrzewnic glikolowych. W większości przypadków ciepło dostarczane do central pochodzi ze spalania gazu, dlatego stosując powyższe rozwiązanie można w całości wyeliminować zużycie gazu na potrzeby ogrzewania.

Poprzez zastosowanie dodatkowego wymiennika ciepły glikol-woda można także wstępnie podgrzać ciepłą wodę użytkową (CWU) wykorzystywaną do procesów produkcyjnych.
Montując instalację odzysku ciepła można liczyć na zwrot w postaci Białych Certyfikatów, które następnie można sprzedać lub zachować na poczet inwestycji, gdyż ich wartość od momentu pojawienia się na rynku ciągle wzrasta. Ilość otrzymanych „TOE” zależy od ilości zaoszczędzonej energii, która zostanie wykazana po audycie końcowym.  

W ramach kontraktu na odzysk ciepła oferujemy pomoc w załatwieniu wszystkich formalności (złożenie wniosku, przeprowadzenie audytu przed i po zamontowaniu instalacji odzysku ciepła).

Źródło i fot.: J.S.Cooling