Najważniejsze zagadnienia w eksporcie żywności - Kongres Polagra Export Meeting Artykuły firmy Kontakt do firmy

30.09.2021

Jakie zmiany zaszły w ostatnich miesiącach na rynku spożywczym? Jakie szanse, wyzwania i zagrożenia stoją przed polskimi producentami żywności? Jak można wzmocnić eksport? – o tych i innych zagadnieniach będą rozmawiać uczestnicy Kongresu Polagra Export Meeting podczas targów Polagra (4-6.10.2021) w Poznaniu.

Kongres zaplanowano na wtorek, 5 października, czyli drugiego dnia targów Polagra, które od lat są najważniejszym wydarzeniem w dla branży spożywczej. W programie znalazły się prelekcji i panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli i ekspertów najważniejszych firm i instytucji branżowych.

Zmiany w eksporcie

Pierwszym z podjętych zagadnień będzie Potencjał eksportowy polskiego sektora spożywczego, do którego wprowadzi dr hab. Iwona Szczepaniak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W tej części odbędzie się prezentacja wyników eksportowych za ostatnie dwa lata ze wskazaniem kluczowych sektorów branży spożywczej. Zaprezentowane zostają także hity eksportowe roku 2020, a od przedstawicieli stowarzyszeń, partnerów targów Polagra, uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak był ich klucz do sukcesu.

W panelu dyskusyjnym Kongresu wezmą udział m.in. Andrzej Gartner – dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, Witold Choiński – prezes Związku Polskie Mięso, Waldemar Broś – prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Związku Rewizyjnego oraz Andrzej Szumowski – prezes Stowarzyszenia Polska Wódka.

Kolejna prelekcja skupi się na perspektywach eksportowych dla branży rolno-spożywczej, szansach i zagrożeniach dla polskiej żywności, rynkach perspektywicznych i patriotyzmie konsumpcyjny na rynkach zagranicznych. O tych zagadnieniach opowie dr hab. Karolina Pawlak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Działania i narzędzia wzmacniające eksport

W dalszej części, prowadzonej przez dr Michała Gazdeckiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, eksperci odpowiedzą na pytanie Jak skutecznie sprzedawać polskie produkty poza granicami Polski? Dyskusja będzie toczyła się wokół pytań: czy polskość jest zawsze atutem na rynkach zagranicznych i czy budowanie marki produktu na rynkach odmiennych pod względem kulturowym. W tej części wezmą udział m.in. Maciej Bartoń ze Stowarzyszenia Polska Ekologia, Dariusz Sapiński – prezes Zarządu Grupy Mlekovita oraz Andrzej Skiba – prezes Zarządu Zakładów Mięsnych Skiba.

O skutecznych narzędziach i usługach wspierających eksport opowie m.in. Piotr Placha, manager w zespole ekspertów branżowych Polskiej Agencji Inwestycji Handlu.

Ostatnim akcentem Kongresu Polagra Export Meeting będzie prelekcja dr hab. Agnieszka Poczta-Wajda w Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na temat zmian w handlu zagranicznym jaki zaszły w latach 2020-2021 (i perspektyw na lata kolejne). Nie zabraknie tematu Brexitu, pandemii Covid-19, zmian łańcuchów dostaw i nawyków konsumenckich.

Program Kongresu

Dla kogo Kongres?

Wydarzenie kierowany jest m.in. do polskich producentów z sektora spożywczego, przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń branżowych, instytucji państwowych wspierających polski eksport produktów spożywczych, ekspertów z firm doradczych, agencji badawczych, instytucji finansowych, przedstawicieli zagranicznych firm dystrybuujących żywność i zagranicznych organizacji branżowych.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny w ramach biletu lub zaproszenia na targi Polagra, które rozpoczną się w poniedziałek 4 października i potrwają trzy dni.

Źródlo i fot.: Polagra