Postanowienie noworoczne Schoeller Allibert: wychodzić naprzeciw i spełniać Twoje oczekiwania Artykuły firmy Kontakt do firmy

17.01.2023

Nowy rok to czas postanowień. Czas na robienie rzeczy inaczej lub lepiej niż wcześniej. W Schoeller Allibert jest jedna rzecz, która się nie zmienia: nasze zaangażowanie w dostarczanie najlepszych w swojej klasie opakowań zwrotnych, nadających się do ponownego użycia i recyklingu. Ale obiecujemy: będziemy nadal ulepszać I wprowadzać innowacje, a nasze rozwiązania będą spełniać, a nawet przewyższać wymagania rynku i klientów. Nasze osiągnięcia mówią same za siebie I nie możemy doczekać się spełniania tych obietnic w 2023 roku.

Nowy rok to ważny rok dla branży opakowaniowej. Unia Europejska przyjmuje nowe rozporządzenie w sprawie materiałów z tworzyw sztucznych mających kontakt z żywnością. Jest to część Europejskiego Zielonego Ładu I obietnicy zaprzestania marnotrawstwa opakowań, zwiększenie ponownego użycia i recyklingu.

Obieg produktów
Jednym z kluczowych elementów nowego rozporządzenia jest wprowadzenie recyklingu z obiegu produktów w zamkniętym I kontrolowanym łańcuchu. Oznaczałoby to, że producenci tacy jak Schoeller Allibert skupowaliby stare skrzynki od klienta, a następnie przetwarzali je na nowe, ale tylko dla tego samego klienta i zgodnie z przeznaczeniem. Oznacza to, że stare skrzynki na chleb stają się nowymi skrzynkami na chleb, a stare skrzynki na ryby stają się nowymi skrzynkami na ryby, ale nie odwrotnie.

Rozporządzenie będzie miało poważne rezultaty zarówno dla konsumentów, jak i dla przemysłu. 

Dla konsumenta będzie to oznaczało:

  • Pewność, że opakowania wielokrotnego użytku są zawsze dostępne;
  • Ograniczenie przepakowywania, wykluczenie niepotrzebnych opakowań;
  • Zapewnienie wyraźnie oznakowanie wspierające prawidłowy recykling;

Dla branży opakowaniowej będzie to oznaczało:

  • Tworzenie nowych możliwości biznesowych;
  • Zmniejszenie zapotrzebowania na materiały pierwotne;
  • Skierowanie sektora opakowań na kurs neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050r. 

Dla całej Unii Europejskiej nowe rozporządzenie skutecznie zmniejszy naszą zależność od zewnętrznych dostawców i zwiększy nasze możliwości recyklingu.

Po sześciomiesięcznym okresie przejściowym, rozporządzenie zacznie w pełni obowiązywać od 1 lipca 2023 r. Daje to wszystkim podmiotom z branży czas na dostosowanie procesów i złożenie wniosku o nowe zezwolenie. Jedno jest pewne: Schoeller Allibert będzie gotowy. Dlaczego? Ponieważ pomimo nowego rozporządzenie, jego podstawa pozostaje całkowicie zgodna z naszą.

Odwrotne efekty
Zasada ta polega na tym, że wbrew powszechnym uprzedzeniom w rzeczywistości istnieją dwa całkowicie różne rodzaje tworzyw sztucznych, które mają całkowicie przeciwne skutki pod względem zrównoważonego rozwoju. 

Konsumpcyjne tworzywa sztuczne to produkty I opakowania jednorazowego użytku, które trafiają do środowiska w dużych ilościach, zanieczyszczając je i niszcząc. To poważny, długotrwały problem.
Z drugiej strony mamy pojemniki, palety I inne opakowania wykonane z plastiku zwrotnego, wieloktornego użytku I nadające się do recyklingu. Rozwiązania te ograniczają lub nawet unikają marnotrawstwa. 

Jak na ironię, to właśnie trwałość I długowieczność plastiku – sedno problemu w przypadku jednorazowego użytku – staje się zaletą plastikowych opakowań zwrotnych (RTP). Fakt, że opakowania RTP mogą być ponownie wykorzystane I poddane recyklingowi, podnosi ich zrównoważony rozwój znacznie wyżej niż w przypadku opakowań nie plastikowych i bezzwrotnych.

Tę zasadę stosujemy w Schoeller Allibert we wszystkich naszych działaniach. Dlatego też staramy się, tam gdzie jest to możliwe I właściwe, o maksymalną ilość regranulatu (tj. Przerobionego starego opakowania) w naszych nowych produktach.

W 2023 roku nadal będziemy pionierami w tej praktyce, która w przeszłości pozwoliła nam opracować innowacyjne I wielokrotnie nagradzane linie produktów, takie jak skrzynka Corona, CircuLine® I WFO. 

  • Skrzynka Corona

Ta 20-gniazdowa skrzynka na piwo, opracowana wspólnie z AB InBev, największą na świecie grupą piwowarską, dla jednej ze swoich marek piwa, zdobyła nagrodę dla “Najlepsze opakowanie przyjazne dla środowiska” w konkursie World Beverage Innovation Awards 2022.

Każda ze skrzynek składa się co najmniej w 91% z plastiku pochodzącego z recyklingu, z czego co najmniej 20% pochodzi z odpadów przemysłu morskiego (np. żyłki, sieci i liny rybackie). Wszystkie skrzynki nadają się w 100% do recyklingu, dzieki czemu raz użyty materiał, pozostaje w zamkniętym obiegu. Ale skrzynki są nie tylko trwałe: zostały zaprojektowane tak, aby były przyjazne dla użytkownika I atrakcyjne wizualnie dzięki unikalnemu efektowi marmuru.  

  • CircuLine® 

Gama produktów CircuLine® firmy Schoeller Allibert zawiera co najmniej 30% plastiku pochodzącego z recyklingu, co zmniejsza zużycie pierwotnego materiału I w konsekwencji zwiększa ponowne wykorzystanie zasobów naturalnych Ziemi w pełnym zakresie.

CircuLine® zapewnia firmom prosty sposób na zmniejszenie ogólnego wpływu obsługi I logistyki na środowisko w całym łańcuchu dostaw, bez uszczerbku dla wydajności. Przynosi to obniżone koszty łańcucha dostaw I obniżone koszty podatku od opakowań z tworzyw sztucznych, które zostały już wprowadzone w Wielkiej Brytanii i wkrótce zostaną wprowadzone w całej Europie.

W linii CircuLine® dostępne są następujące serie produktów Schoeller Allibert: skrzyniopalety (RPC), małe  I duże pojemniki składane (FSC oraz FLC), palety, pojemniki sztaplowane i/lub gniazdowalne, skrzynki na napoje i wiadra. Wraz z naszym działem innowacji stale poszerzamy nasz portfolio produktów CircuLine®  poprzez szeroko zakrojone testy. 

  • Skrzynka WFO

Badania and skrzynką WFO zajęły ponad 2,5 roku, ale wynik jest czymś, z czego Schoeller Allibert jest szczególnie dumny. Opracowane we współpracy z Waste Free Oceans (stąd nazwa WFO), wysokiej jakości skrzynka jest produkowana przy użyciu znacznej części przetworzonych sieci rybackich – to nie tylko sukces upcyklingu, ale także wielkie zwycięstwo w walce z zanieczyszczeniem mórz.

To tylko trzy przykłady z całej gamy rozwiązań firmy Schoeller Allibert na rzecz zrównoważonego rozwoju. Firma poświęca dużo czasu I wysiłku na produkcję nowych I ulepszonych produktów. Produkty te są nie tylko bardziej zrównoważone, ale również lżejsze, inteligentniejsze i wydajniejsze. Ponieważ zrównoważone produkty pomagają zmniejszyć ilość odpadów I ślad węglowy tylko wtedy, gdy zmniejszają również koszty i nieefektywność.

 Jedna tona, jedno drzewo
Aby pokazać branży I swoim klientom, że Schoeller Allibert poważnie podchodzi do kwestii zrównoważonego rozwoju, firma koncentruje się nie tylko na tworzywach sztucznych, z których wykonane są produkty. Prawdziwy I zrównoważony rozwój wymaga zamkniętego obiegu, dlatego firma Schoeller Allibert zobowiązała się posadzić drzewo za każdą tonę skrzynek, które klienci odsprzedają.

Pojemniki te zostaną oczywiście przerobione na nowe, a te drzewa zostaną dosadzone do tego, co już teraz stanowi pokaźny światowy las składający się z 5200 drzew na czterech kontynentach, o łącznej powierzchni 5,4 hektara i odpowiadających 878 tonom wychwyconego CO2.  

W 2023 roku globalny las firmy Schoeller Allibert będzie nadal rósł. Będziemy nadal przetwarzać stare skrzynki (I odpady z tworzyw sztucznych) na nowe pojemniki, które z kolei będą nadawały się do ponownego użycia, zwrotu i recyklingu. Dodamy je do naszej listy wielokrotnie nagradzanych, innowacyjnych linii produktów.

To jest nasze postanowienie I będziemy się go trzymać – w tym Nowym Roku, bardziej niż kiedykolwiek. Nasze produkty przyczynią się do sukcesów naszych klientów, jak I do zrównoważonego rozwoju naszej planety.

Źródło i fot.: Schoeller Allibert