Branża mleczarska w obliczu wyzwań Artykuły firmy Kontakt do firmy

13.07.2022

Wojna na Ukrainie, rosnące ceny gazu i energii elektrycznej, coraz wyższe stopy oprocentowania kredytów oraz potencjalna kolejna fala pandemii Covid-19 – wszystkie te wydarzenia sprawiają, że przed nami dalsze wzrosty cen. Co więcej, na horyzoncie pojawiają się nowe zagrożenia, w tym niezwykle istotna dla zakładów przetwórstwa zmiana przepisów dotyczących ograniczeń w dostawach energii.

Branża mleczarska, zarówno na rodzimym rynku, jak i globalnie, dobitnie odczuwa skutki zaistniałej sytuacji. Przetwórcy mleka zmuszeni zostają do przesunięcia rosnących kosztów surowców mleczarskich oraz pozostałych kosztów związanych z produkcją, wynagrodzeniami czy kwestiami logistycznymi, na klientów i dalej konsumentów. Pytanie brzmi: jakie wzrosty cen konsument jest w stanie zaakceptować? Nowe, wyższe ceny, w perspektywie mogą ograniczyć skłonność konsumentów do zakupów, a w konsekwencji wyhamować sprzedaż. Spadek popytu finalnie może zaś spowodować, że cena mleka będzie musiała spaść, ponieważ więcej surowca zostanie na rynku.

- Hochland Polska należy do dobrze zorganizowanych przedsiębiorstw i nawet w trudnych czasach jest w stanie zapewnić praktycznie nieprzerwaną dostępność oferty dla rynku i sklepów. W obecnych czasach niezwykle istotna jest zdolność do podejmowania szybkich decyzji, które pomagają pomyślnie przejść przez odradzający się kryzys. Kolejne wyzwania pojawiające się podczas współpracy z partnerami biznesowymi powodują, że trzeba działać z niespotykaną dotąd szybkością i elastycznością, na każdym etapie działalności, także w obszarze projektowania i zarządzania kosztami oraz cenami – komentuje Jacek Wyrzykiewicz, PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska.

Zdjęcie: Jacek Wyrzykiewicz, PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska
Źródło i fot.: materiały prasowe Hochland