Światowy Dzień Mleka Artykuły firmy Kontakt do firmy

05.06.2023

Mleko jest jednym z ulubionych produktów nabiałowych Polaków i odgrywa istotną rolę w naszym codziennym menu. Od ponad 20 lat ma ono swoje święto – 1 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Mleka. To okazja do przypomnienia kilku faktów na temat mleka – napoju, którzy towarzyszy nam od dzieciństwa.

W czasach starożytnych i biblijnych mleko było synonimem bogactwa – mówi się o „krainie mlekiem i miodem płynącej”. W Starym Testamencie znajdziemy także inne liczne odniesienia do mleka: ludzkiego, krowiego, koziego. W starożytnym Egipcie mleko wypite z miodem przed wschodem słońca miało gwarantować dobry dzień, a mitologia mówi, że gdy Hera, karmiąc małego Heraklesa rozlała mleko, jego krople zmieniły się w gwiazdy i dały początek Drodze Mlecznej. 

Przez tysiąclecia mleko, ze względu na swoje właściwości, nie mogło być daleko transportowane ani długo przechowywane. Dopiero rewolucja przemysłowa pozwoliła na jego masową produkcję. Przyniosła jednak także wyzwanie w postaci zapewnienia mleku świeżości podczas transportu. Ten problem rozwiązała pasteryzacja, dzięki której dziś możemy cieszyć się pysznym i świeżym mlekiem każdego dnia. 

Spożywanie mleka i jego przetworów doskonale wpływa na zdrowie. Produkty mleczne są źródłem dobrze przyswajalnego wapnia, które wspomaga budowę kości i zębów. W mleku znajdują się także białka i składniki mineralne odpowiadające za utrzymywanie właściwego poziomu ciśnienia krwi oraz witaminy, które wspierają układ nerwowy. Jest ono także źródłem pełnowartościowego, dobrze przyswajanego przez organizm człowieka białka oraz zawiera cenne aminokwasy egzo- i endogenne. Picie mleka pomaga uniknąć wielu chorób, np. osteoporozy, nadciśnienia czy nowotworu okrężnicy, a produkty na jego bazie takie jak np. jogurt naturalny, dzięki obecności mikroflory bakteryjnej, mają dobroczynny wpływ na procesy trawienia i odporność organizmu. 

Gwarancją znakomitego składu i smaku mleka jest najlepszy surowiec. W trosce o najwyższą jakość mleka Spółdzielnia Mleczarska Piątnica, jako pierwsza w Polsce, wdrożyła kompleksowy program poprawy jakości surowca i wprowadziła najwyższą klasę skupowanego mleka – premium, a stosowane przez Piątnicę normy są trzykrotnie wyższe niż wymagania unijne. Mleko Wiejskie z Piątnicy poddawane jest procesowi pasteryzacji w niskiej temperaturze, dzięki czemu zachowuje swój naturalny smak, zapach i nie traci cennych dla organizmu składników odżywczych. Proces technologiczny sprawia, że produkt ten pozostaje świeży przez 5 dni po otwarciu i nie wymaga gotowania przed spożyciem.

W ofercie Piątnicy dostępne są cztery mleka w charakterystycznej butelce z rączką: 2,0%, 3,2%, bez laktozy oraz bio. Dodatkowo OSM Piątnica wprowadziła do swojej oferty nowość – specjalistyczne Mleko do kawy w butelce z rączką o pojemności 0,5 l. Wyróżnia się ono wysoką zawartością białka, dzięki czemu doskonale podnosi walory smakowe każdej kawy i idealnie się pieni.

Źródło i fot.: materiały prasowe Piatnica OSM